Son 2 ayda istifa edip giden doktor sayısı 40

Türkiye bu hastaneyi konuşuyor gelen doktor durmuyor.

Son 2 ayda görevinden istifa edip giden doktor sayısı 40 oldu.

Önlem alınamazsa sıkıntı devam edecek.

Nüfusu yaklaşık 600 binlere kadar yükselen.

Çorum’da son 2 ay içinde başta Doç Dr., Yar. Doç ile Uzman olmak üzere 40 görevli doktor görevini bıraktı, istifa edip Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilişiğini kesti ve gitti. Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde 2 ayda 40 doktor çeşitli sebeplerle hastane ile ilişiklerini kesti. Nüfusu 600 binlere kadar dayanan Çorum’da sağlık resmen alarm vermeye başladı. Son 2 ay içerisinde Doç Dr., Yar. Doç ve Uzman olmak üzere 40 doktor görevinden istifa ederek Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilişiklerini kesti ve gitti. GÜNLÜK OLARAK 120 HASTA BAKIYOR DOKTORLAR: T24’ün yaptığı habere göre; hastanede görev yapan doktorların şu an itibari ile

iş yükleri had safhaya ulaşmış durumda. Yapılan muayenelerin sağlıklı olabilmesi için Dünya Sağlık Örgü-tü’nün kriterlerine göre her hasta için 20 dakika ayrılması öngörülüyor. 8 saat mesai göz önüne alındığında bir doktorun günlük muayene edeceği hasta sayısı da 24’e tekabül ediyor. Ancak, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor başına günlük 120 ila 150 arasında hasta muayenesi düşüyor. Son zamanlarda hasta yakınları ve sağlık çalışanları arasında meydana gelen adli olayların ana müsebbibinin de iş yükünün kaldırılamaz hal almasının yattığı biliniyor.

DOKTORLAR HATTA BAZI DALLARDA YOK: Öte yandan hastaneden tayin isteyen sağlık personellerinin de aynı nedenleri gerekçe gösterdikleri iddialar arasında. Bünyesinde 33 dal bulunan Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı dallarda muayene edecek doktor yok. Buna göre nükleer tıp, gastro entoloji, çocuk endokroloji, çocuk kardiyoloji, romatoloji, hemotoloji, göğüs cerrahi ve onkoloji bölümlerin de görevli doktor bulunmuyor. Hastaların ultrason çekimi için sıra doktor yokluğundan 8 ay sonraya veriliyor. Yine fizik tedavi ünitesi yetersizliğinden ameliyat olan bir hastaya fizik tedavi sırası 6-7 ay gibi bir süreyi görebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir