Soylu’dan İstifa açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, istifa açıklamasında bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri kapsamında açıklamalarda bulunan, sunum yapan Bakan Süleyman Soylu, uyuşturucuya karşı büyük bir mücadele verdiklerini, uyuşturucu satıcılarına göz açtırmadıklarını, ülkeye sokulmak istenen uyuşturuculara yapılan başarılı operasyonlarla engel olduklarını ifade etti.

SOYLU: İSTİFA ETMEYEN ALÇAKTIRUyuşturucuya karşı mücadelelerini anlatan Süleyman Soylu, “Bir tane okulun etrafında uyuşturucu satıcısı görün, istifa etmeyen Süleyman Soylu namerttir ve alçaktır” ifadelerini kullandı.  Bakan Soylu, 24 saat çocukları bu uyuşturucu illetinden kurtarmak için çalıştıklarını, çaba gösterdiklerini ve önemli bir mesafe kat ettiklerini belirtti. Öte yandan Süleyman Soylu konuşmasının sonunda Suriyelilerin düştüğü durumun sorumlusu olarak ABD’yi işaret etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Narkomobil’de whatsapp üzerinden ihbar topluyoruz. Halen 45 ilde aktif olarak faaliyet göstermekte olup, toplam ihbar sayısı 5 bin 771’e ulaşmıştır. Narko TIR projesinde 167 bin 180, narko rehber projesinde ise 81 ilde 95 bin 873 kişi bu eğitimlerden yararlanmıştır” dedi.
İçişleri Bakanı Soylu, Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu çalışmalarına katılarak milletvekillerine uyuşturucu ile mücadele hakkında bilgi verdi. Soylu, Türkiye’nin önemli bir kavşak noktasında olduğunu belirterek, “Hem geçiş ülkesi hem de konak ülke durumundayız. Ayrıca ülkemizdeki yüzde 16,5’lık genç ve dinamik nüfus hedef ülke olarak cazibemizi arttırmaktadır. Ülkemiz üzerinden geçen balkan rotası

en önemli kanal olmayı sürdürürken, son dönemde güney ve kuzey rotaları da önem kazanmaya başlamıştır. 2017 yılında Afganistan afyon araştırmasına göre; 2017 yılında 9 bin ton afyondan yaklaşık 425 ton eroin üretileceği, bu miktarın 97 tonunun İran kaynaklı olarak Türkiye güzergahından geçeceği, bu 97 tonun da yüzde 21’inin, yani yaklaşık 20 tonunun Türkiye’de kalması beklenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir