Suriyeli kararı Türkiye’yi salladı

31 Mart seçimlerinde CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan’ın “Bolu Belediyesi’nden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması” talimatı tartışmalara neden oldu. CHP’li Tanju Özcan, seçim kampanyası döneminde vaatlerinden olan “Bolu Belediyesi’nden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması” sözü için dün uygulama talimatı verirken, “Bolu Belediyesi bütçesinden bir tek Suriyeliye tek kuruş yardım yapmayacağım” şeklinde bir açıklamada bulundu.

“BEN ATATÜRK’ÜN ASKERİYDİM, SEN DE…

Tanju Özcan’ın bu sözlerine AK Parti ve HDP’den tepki gelirken, İYİ Parti’den ise destek mesajı geldi. CHP’li Özcan’a kendi partisinden de bir eleştiri yapıldı.HDP’li Sırrı Sakık, sosyal medya hesabından Tanju Özcan’a tepki gösterdi. Sakık, Tanju Özcan için, “ırkçı” ifadesini kullanırken, “Meclis’te iki dönem birlikte bulunduk. Meclis’te de Irkçılığın temsiliydi. Bolu’da ona oy veren her demokrat bu suça ses çıkarmalıdır. Irkçılık suçtur!” diye yazdı.CHP’li Özcan ise, Sakık’a bir yanıt vererek, Sakık’ın Muş’ta Belediye Başkanlığını kaybetmesine sevindiğini belirtti. Özcan, Sakık’a, “Haklısın… İki dönem birlikte Milletvekilliği yaptık… Ben her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri idim… Sen de kandilin kadrolu yalakası… Kaybetmen beni üzmedi” diye yazdı.

“SURİYELİLERİ AĞRI’YA BEKLİYORUM”

CHP’li Özcan’a bir tepki de, 31 Mart yerel seçimlerinde Ağrı’da AK Parti ve MHP’nin ortak adayı olarak belediye başkanlığını kazanan Savcı Sayan’dan geldi.Sayan, Özcan’ın göreve başlamadan önce Kuran-ı Kerim’e el basıp, bayrağı öptükten sonra yemin etmesine atıfta bulunarak, “Bolu’daki Suriye’lileri Ağrı’ya bekliyorum. Biz ekmeğimizi bölüşürüz. Kuranı öpmek yetmez içinde yazanlara da uymak gerekir…” diye yazdı.CHP’li Özcan ise, Sayan’a, “Şov yapma… Sen dönmeye devam et” dedi.

CHP’Lİ BAŞKAN TEKRARLADI

CHP’li Özcan, daha sonra yaptığı başka bir paylaşımda da hem Sırrı Sakık’ı hem de Savcı Sayan’ı etiketleyerek, söylediklerini yeniden vurguladı. Özcan, “Bolu’da Türk Halkının vergilerinden oluşan bütçemizden, SURİYELİLERE bir tek kuruş yardım yapılmayacaktır” diye belirtti.

CHP’Lİ İSİMDEN CHP’Lİ BAŞKANA TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, CHP’li Özcan’ın sözlerine karşı çıktı.CHP’li Bekaroğlu, “Basına yansıyanlar doğruysa kabul edilebilir şeyler değil” derken, “Benim tanıdığım Tanju Özcan Köroğlu’dur, Belediye Başkanı seçildi diye Bolu Beyi olmaz; mazlumun, yolda kalmışın, garibanın ekmeği ile uğraşmaz, aksine muhtaç olan herkesin yardımıma koşar” diye ifade etti.

İYİ PARTİ DESTEK VERDİ

Özcan’ın paylaşımına destek mesajı da geldi.İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından Özcan’ın sözlerine sahip çıktı.Ümit Özdağ, kişisel Twitter hesabından, “Tebrikler Tanju başkan” diye yazdı.

HDP’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan HDP ise, “Suriyeli sığınmacılara ayrımcılıktan vazgeçilmelidir” diye belirtti.HDP tarafından yapılan açıklamada, “Özcan’ın sığınmacı Suriyelileri toplumun genelinde bir yük gibi göstererek aşağılayıcı bir dil kullanması, Suriyelileri toplum içinde hedef haline getirmekten başka bir sonuç yaratmayacaktır” denirken, “Siyasi sorumluluğu olan yetkililerin toplumda ırkçılığı, ayrımcılığı veya yabancı düşmanlığını büyütecek kararlar almasını veya açıklamalarda bulunmasını son derece tehlikeli gördüğümüzü bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz” diye belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir