Suriyelilere vatana dön çağrısı

9 yıldır süre gelen Suriye iç savaşından ötürü milyonlarca sığınmacı farklı ülkere iltica etti. Bu süreçte en fazla sığınmacı Suriyeliyi Türkiye Cumhuriyeti devleti topraklarında misafir ediyor. Türkiye birçok sorunla baş başa kalırken ülkesindeki sığınmacıların sorun ve sıkıntılarıyla da ilgileniyor. Aynı zamanda Suriyenin bütünlüğü tehlikede olduğundan Türk sınırları da tehdit altında kalıyor. Çeşitli temaslarda

bulunmak için Ankara’ya gelen Suriyeli yetkili açıklamada bulundu.

Türkiyenin sınırötesi harekatı sonrası Suriye tarafından açıklama geldi.

BÖLGE GÜVENLİ

Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, Star’ı ziyaret etti. Cuma, “En büyük hedefimiz vatana dönüştür. Suriye bizim için ebedi vatandır, bizim Suriye’de kadim bir medeniyetimiz var. Meclis Başkanı olarak seçilmemden sonra Türkmenlere ‘vatana dön’ çağrısı yaptık. Bu çağrı, büyük heyecan meydana getirdi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı sonrasında bölgede oluşan güven iklimi de bu çağrıyı yapmamızda etkili oldu” dedi.

Star gazetesinden Lütfü Kaplan’ın haberine göre ÖSO ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özgürleştirdiği bölgelerde her türlü hizmetin verildiğini anlatan Cuma, “Adliyemiz, polis merkezlerimiz, hastanelerimiz kurumsal hizmet veriyorlar. Bölge güvenli hale geldi” tespitinde bulundu. Cuma, “Vatan için her türlü fedakarlık yapılır, gerektiğinde can da verilir. Biz Suriyelilerin yurdumuza dönmemiz gerekir” dedi. Cuma, bugüne kadar 350 bin Suriyeli’nin kendi istekleri ile geri döndüğünü de ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir