Taşken’e düşen cisim çözülmeye çalışılıyor

Edinilen ilk bilgilere göre Kuzey Kıbrıs’a gece düşen bir cisim halkı, vatandaşı korku ve paniğe sevk etti. Ne olduğu belirlenmeye çalışılıyor.

Kuzey Kıbrıs’a dün gece düşen ve bölgede büyük bir korku ve paniğe sebep olan cismin hava aracı olduğu yönünde iddialar vardı. Fakat yapılan son dakika açıklamasında Kıbrıs Taşkent’e düşen cismin Su-riye fü-zesi olduğu belirtildi. İşte olay yerinden ilk görüntüler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Taşkent köyü bölgesinde bu sabaha karşı büyük pa-tlamalar ve beraberinde yangın meydana geldi. Pa-tlama sonrasında olay yerine giden yetkililer ve ekipler sabah saatlerine kadar bu cismin ne olduğuna dair bir açıklama yapmamıştı. Bölgede büyük bir panik ve korkuya sebep olan olayla ilgili yapılan açıklamalarda ise düşen cismin bir hava aracı olduğuna yönelik iddialar vardı.

Fakat yerel saatle 10:30 sularında KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay açıklama yaptı. Özersay fü-zenin havada, çarpmadan önce pa-tladığının tahmin edildiğini ve konu hakkında bilgi sahibi olabilecek ülkelerin büyükelçileri ile temasa geçtiklerini ifade etti.

İsrail sa-vaş uçakları dün gece Humus ve Şam kentlerinde yer alan Su-riye ordusu mevzilerine hava saldırısı düzenlemişti. Fü-zenin bu saldırı sırasında devreye giren hava savunma sistemlerine ait olduğu teyit edilirse, ilk defa Su-riye’deki çatışmalar sırasında ateşlenen bir cisim Kıbrıs’a isabet etmiş olacak.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Taşkent´e düşen fü-ze ile ilgili olarak, “İlk değerlendirmeler dün akşam Su-riye´ye yönelik olarak düzenlenen hava saldırısı karşısında devreye giren hava savunma sisteminin parçası olan Rus yapımı bir fü-zenin hedefi ıskalaması ertesinde menzilini tamamlayıp ülkemize düşmesidir” açıklaması yaptı. KKTC Bakanlar Kurulu´nun askeri yetkililerle özel gündemle toplanmasından önce sosyal medyadan açıklama yapan Özersay, şu bilgileri verdi:

“Dün akşam meydana gelen pa-tlamayla ilgili olarak sabah saatlerinde Kıbrıs´ta bulunan ve bu konuda bilgi sahibi olabilecek olan ülkelerin Büyükelçileri ile temasa geçtik ve halihazırda iletişim halindeyiz. Gelecek olan bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Pa-tlamanın yere çarpma öncesinde olduğu düşünülmektedir zira yerde herhangi bir çukur açılmamıştır. Farklı birkaç noktaya düşen parçalar fü-zenin havada, çarpmadan önce pa-tladığını doğrulamaktadır. Şu anda Barış Kuvvetleri Komutanımız ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanımızla Başbakanlıkta toplantıdayız.”

KKTC CUMHURBAŞKANI: TEK TESELLİMİZ VAR: KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da olay yerinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Akıncı pa-tlama ile ilgili, “Büyük bir parça üzerinde yapılan inceleme büyük ihtimal fü-ze olabileceğini gösteriyor. Görgü şahitleri havada pa-tladığını söylediler. Tek tesellimiz meskun mahale düşmemesi. Son derece önemli bir hadise. Komutanlarla konuştuk, ülke dışından gelen bir cisim bilgisi var. Gün ışıyınca daha iyi anlayacağız. Bu hadise barış ve huzurun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Bir gazetecinin, “Bulunan parçaların üzerinde Rusça yazıların olduğu” yönündeki sorusuna da Akıncı “Öyle ibareler olduğu söyleniyor. Bölgede her tür sil-ahlı araç gereç mevcut, Rusya’nın da Amerika’nın da araç gereçleri var. Eğer bir fü-zeyse, Rus fü-zelerinden biri olabilir. Ama net olarak tespit yapılsın, yetkililerimiz bizi aydınlatsın ki biz de daha net bilgi verebilelim” cevabını verdi.

S-200 İDDİASI: Öte yandan İHA, Su-riye ordu kaynaklarına dayandırdığı bir haber hazırladı. Haberde Su-riye ordu kaynaklarının, S-200 fü-zesinin kalıntısı olduğunu öne sürdüğü cismin, pa-tladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulunduğu belirtildi. Sy-rian Mil-itary Capabilitys adıyla sosyal medya üzerinden yayın yapan Su-riye ordu kaynakları, KKTC’nin Taşkent köyüne düşen cismin, Su-riye’den İsrail sa-vaş uçaklarına fırlattığı fü-zenin kalıntısı olduğunu öne sürdü. Su-riye ordu kaynakları, S-200 fü-zesinin kalıntısı olduğunu öne sürdüğü cismin, pa-tladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir