tekrarlanırsa katılmayacaklarını açıkladı

Fatih Altaylı, İstanbul’daki seçimlerin tekrarlanması halinde ortaya çıkacak olan senaryoları köşesine taşıdı. Altaylı’ya göre, tekrar olursa CHP boykot edip seçimlere girmeyecek. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, CHP ve tüm muhalefetin seçimlerin tekrarlanmayacağına olan inancını sürdürmeye çalıştığını belirterek, “Bu seçeneği yok saymak eğilimindeler. Yine de ‘olasılıkları’ konuşmuyor da değiller” ifadesini kullandı.

Fatih Altaylı, Habertürk’te “Etki” başlığıyla yayımlanan yazısında “Seçim tekrarlanması gündeme gelirse CHP ya da muhalefet partileri ne yapacaklar? İstanbul’da tekrarlanan seçime katılıp bir kez daha kazanmayı mı isteyecekler, yoksa başka bir yol haritaları mı var? Bununla ilgili açık ve net bir şey henüz söylenmiyor” ifadesini kullandı. “Cumhuriyet Halk Partisi ve tüm muhalefet seçimlerin tekrarlanmayacağına olan inancını sürdürmeye çalışıyor. Bu seçeneği yok saymak eğilimindeler” diyen Altaylı şöyle devam etti: “Yine de ‘olasılıkları’ konuşmuyor da değiller.

Bu yazacaklarım CHP’nin resmi görüşü olarak henüz ortaya koyulmamışsa da, fikir jimnastiği olarak konuşulan olasılıklar şöyle: Seçimlerin adil biçimde tekrarlanacağına inanırsak girelim ve daha farklı bir biçimde kazanalım. “Boykot edelim” Seçimlerin adil olmayacağına dair bir kanaat oluşursa, seçimleri boykot edelim. Tekrarlanan seçimlerde aday göstermeyelim. Gerekirse seçilen ve mazbatasını almış olan CHP’li belediye başkanları da istifa etsin. Bir sonraki aşamada TBMM’deki CHP grubu da tümden istifa ederek çekilsin ve ülkedeki antidemokratik ortamı protesto edelim. Bunlar olacak diye bir şey yok. Ama CHP içinde konuşulanlar böyle.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir