Telefon görüşmesine dair gelişme

Cumhurbaşkanı Er-doğan ve Tr-ump arasında geçen diyaloğun ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Er-doğan-Tr-ump görüşmesinden kısa bir süre sonra Pen-tagon’a ‘as-kerleri çekin’ emri verildiği aktarıldı.

NB-C Ne-ws kaynağı, Su-riye’nin kuzey doğusundaki A-BD unsurlarının, pazartesi sabahı gözlem kısımlarından geri çekilmeleri adına ‘a-cil ve beklenmedik’ bir bilgi aldığına yer sundu. AB-D as-kerlerine gitmiş olan mesajın ne olduğuna dair bilgiyi mevcut ve eski kıdemli AB-D sa-vunma unsurlarından alan NB-C Ne-ws, mesajın “Bölgeden ayrılıyoruz” şeklinde olduğunu bildirdi.

TELEFON GECE VAKİTLERİNDE GELDİ: AB-D medyasındaki haberlere göre PK-K’nın Su-riye’deki sözde ko-mutanı Fer-had Ab-di, geceyarısı AB-D’li bir üst düzey unsur tarafından arandı. Ve bir AB-D ge-neraliyle görüntülü görüşme yapan Ab-di’ye, Tr-ump’ın AB-D as-kerlerinin çekilmesi emrini verdiği aktarıldı. Görüşmeyle alakalı NB-C’ye bilgi veren PK-K ele-başı, “Bu hiç beklemediğimiz bir karardı” yorumunu yaptı.

Görüşmeleri yakından bilen bir A-BD’li yetkilinin aktardığına göre, B-M zirvesinde Tru-mp-Er-doğan arasında birebir görüşme gerçekleşmemesinin ardından lid-erlerin pazar günkü telefon görüşmesi Washington için beklendiği gibi gitmedi. AB-D’li yetkili, “Er-doğan Su-riye’ye girmek konusunda kararlı olduğunu aktardı.

Tr-ump’ın Beyaz Sa-ray ziyareti teklifi bile E-rdoğan’ı vazgeçirmek için yeterli olmadı. Tr-ump Er-doğan’a ‘Tür-kiye’nin büyük ölçekli bir sal-dırı yapmasının kabul edilemez olacağını fakat gü-venli bölgeyi te-mizlemek için ölçülü bir opera-syonu ise yapabileceğini söyledi” diye aktardı.

BİZLE ÇALIŞ VE YA: Görüşmeye yakından vakıf olan bir Tü-rk yetkili de Middle East Eye adlı internet portalına demeçler verdi. Tür-k yetkili, “Er-doğan Tru-mp’a AB-D’nin bu opera-syonu yürütmek için Tür-kiye ile çalışmasını ya da yoldan çekilmesini aktardı” ifadelerini belirtti.

Tür-k yetkili görüşmenin detaylarını da, “Er-doğan Tr-ump’ın emri altında çalışanların gü-venli bölge konusunda anlaşmaya uymadığını dile getirerek, DE-AŞ yenilmiş olmasına rağmen A-BD’nin 20 bin TI-R do-lusu s-lahı P-KK/Y-PG’ye aktardığını ve sil-ahların hâ-lâ gitmeye devam ettiği argümanını belirtti” diye aktardı.

DE-AŞ KONUSU PEKİ: Tür-k yetkili ayrıca görüşmede bir başka ih-tilaf noktasının, geçmişte Tel Ab-yad sınır kasabası yakınlarındaki tahkimat binalarını ‘iyi niyet göstergesi’ olarak kaldıran ter-ör örg-tünün yakın zamanda bu binaları yeniden inşa edip güçlendirmeye çalıştığı konusu olduğunu aktardı.

Ayrıca AB-D’li bir yetkiliden de bilgi alan M-EE’ye göre Tr-ump, Y-PG’nin elinde tutuklu bulunan ve vatandaşı oldukları ülkelerin almak istemedikleri DE-AŞ’lılara ne olacağını sordu. İddiaya göre Er-doğan, Tür-kiye’nin geçtiğimiz yıllarda 6 bin şü-pheli ya-bancı sa-vaşçıyı de-port ettiğini dile getirerek bu konu üzerinde çalışılabileceğini aktardı.

Aynı yetkiliye göre görüşmede Er-doğan, DE-AŞ’lılara ilişkin A-BD’ye herhangi bir söz vermedi. Tr-ump da Er-doğan’ın ‘gü-venli bö-lge’ talebine net bir yanıt vermeyerek ‘as-keri danışmanlarıyla konuyu görüşeceğini’ aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir