Tepkiler yağıyor.. Milyar dolarlık Türk iş adamları Malta vatandaşlığına geçti.. İşte o isimler..

Sabancı ailesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda iş adamı Malta vatandaşlığına geçti. Malta’nın Resmi Gazetesi’nde yayınlanan bilgilere göre, vatandaşlık alan Türk iş adamları arasında Suzan Sabancı Dinçer, Çiğdem Sabancı, Şevket Sabancı, Abdi İbrahim, Kurukahveci Mehmet Efendi’nin yönetici kadrosundaki bazı isimler yer alıyor. Sabancı ailesi başta olmak üzere, Türkiye’den bazı iş adamlarının Malta vatandaşlığına geçtiği öne sürüldü. Malta’da her yıl belli sayıda yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesini sağlayan ve tam ismi Citizenship by Investment (Yatırım ile Vatandaşlık) olan programa girenlerin isimleri açıklandı. Listede Türkiye’den de dikkat çekici isimler yer aldı.

Sabancı Ailesi’nden Malta vatandaşı olanlar kimler?: Çeşitli ülkelerden 3 bin kişinin yer aldığı listede Sabancı ailesinden birçok isim var. Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili ünlü işadamı Erol Sabancı’nın kızları Çiğdem Sabancı Bilen ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer listede en çok dikkat çeken isimler oldu. Listede ayrıca Suzan Sabancı Dinçer’in çocukları Ceyda Sabancı Dinçer ve Haluk Akay Sabancı Dinçer ile Çiğdem Sabancı Bilen’in eşi Faruk Bilen ve iki çocuğu Gözdem ve Gizem Bilen de var. Milyar dolar serveti olan iş adamları vatandaşlığını değiştirdi: Forbes’a göre, Çiğdem Sabancı Bilen’in 1.2 milyar dolar, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in ise 1 milyar doların üzerinde serveti bulunuyor.

Malta’dan vatandaşlık alanlar arasında Sabancı ailesinden sadece Erol Sabancı’nın kızları yer almıyor. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı’nın torunları Can Köseoğlu, Kazım Köseoğlu, Zeynep Köseoğlu, Irmak Köseoğlu da 2014’te AB’ye giren ülkeden vatandaşlık alanlar arasında. Rekortmen avukat: Türkiye’deki kazancıyla 2017’de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10’uncu sırada yer alan, Twitter’ın da Türkiye’de avukatlığını yapan Gönenç Gürkaynak ile avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak’ın da listede yer alması dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir