Trump’tan Türkiye’yi Çıldırtacak yeni hamle geldi, İmzalar atıldı tarih verildi

Türkiye’ye Patriot satışı yapmayan ancak t e r ö r örgütlerine.

Sınırsız sayıda silah ve mühimmat desteği veren.

A B D, Türkiye’nin S-400 almasına en başından beri karşı çıkıyor.

Rusya’nın S-400 hava savunma sistemini yaz sonu gibi.

Türkiye’ye teslim edileceğini işaret etmesinin ardından, A B D, son günlerde tekrar gündeme taşıdığı “S-400 alırsanız F-35 savaş uçaklarının satışını yasaklarız” tehdidi için ilk somut adımı attı. ABD Başkanı Donald Trump, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını durduran torba kanunu imzaladı. A B D DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE A B D SAVUNMA BAKANLIĞI İŞTİŞARELİ ÇALIŞACAK Kısaca CAATSA olarak bilinen yani “A B D’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası” çerçevesinde hazırlanan torba kanunda yer alan madde, daha önce 2019 bütçe tasarısından son saniyede çıkarılmıştı.

Ancak dün imzalanan kararname tekrar incelendiğinde bu maddenin yeniden eklendiği görülüyor. Bu onaylanan kanun tasarısına göre, A B D Dışişleri Bakanlığı ve A B D Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımına yönelik ortak bir rapor hazırlayacak. Raporda, bu sistemlerin alınmasının ne gibi tehditler oluşturacağı ve ne anlama geldiği ele alınacak. Raporun 1 Kasım 2019’a kadar hazırlanması talep edilirken, ayrıca o tarihe kadar da Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmesinin durdurulması yer alıyor.

TÜRKİYE TOPLAM 116 ADET F-35 SİPARİŞİ VERDİ Hali hazırda Türkiye’nin toplam 116 F-35 siparişi var. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 3 ve 4 numaralı uçakların teslimatı için ise Mart 2019 hedefleniyordu. 116 adet F-35’in 16’sı, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılması planlanan ve dikey iniş kalkış yapabilen F-35B…  TORBA KANUNUN ONAYLANDIĞI TARİH DİKKAT ÇEKİCİ Trump’ın kanun tasarısını onayladığı tarih ise dikkat çekici. Rusya geçtiğimiz günlerde S-400 tesliminin yaz sonları gibi olacağını açıkladı. Bu söylemin ardından başta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve A B D’nin Daimi N A TO elçisi Kay Bailey Hutchison olmak üzere birçok Amerikalı isim, tekrar S-400 üzerinden

Türkiye’ye tehditler savurdu. A B D’nin 1 Kasım tarihine kadar satışı ertelemesi şunun işareti olabilir. Türkiye, Eylül-Ekim gibi ya da daha önce bir tarihte S-400’leri teslim alırsa, A B D kendisine, Türkiye’ye karşı yeni yaptırım uygulamak için zaman kazandırmış olacak ve “Türkiye’ye karşı neler yapabiliriz” konusunda ellerini güçlendirmiş  olacak.

TÜRKİYE 25 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMLA PROJENİN ORTAĞI F-35 savaş uçakları A B D’li Lockeed Martin şirketi tarafından üretiliyor. Türkiye, beşinci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002’de katıldı. 25 milyar dolar karşılığında 120’ye yakın uçak sipariş etti. Ayrıca uçağın bazı parçalarının üreticisi arasında ASELSAN’ın da olduğu 10 Türk şirket var. Bu program A B D, İngiltere, Kanada, Avustralya, İtalya, Hollanda, Norveç, Danimarka ve Türkiye tarafından ortak şekilde finanse ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir