TSK ilk kez kullanabilir

ABD Başkanı Trump ile Başkan Erdoğan Fırat’ın Batısına yapılacak operasyon öncesi son görüşmelerini yaptı. Bu sabah saatlerinde bu konuşmanın detayları ortaya çıktı. Trump Tayyip Erdoğan’a “Suriye sizindir, ben gidiyorum” dedi. Kendi sosyal medya hesabından attığı tweette ABD başkanı şu ifadeleri kullandı: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de D-E-AŞ’tan geri kalanların kökünün kazınması için ne gerekiyor ise yapılacağı konusunda beni güçlü şekilde bilgilendirdi ve bunu fazlasıyla yapabilecek biri. Türkiye hemen yan tarafta. Askerlerimiz eve dönüyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin diplomatik alanda yazdığı tarihi başarının ardından sıra askeri operasyona geldi. Bu süreçte Türkiye milli savunma sanayisiyle ön plana çıkıyor. Zeytindalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarında özellikle İHA’lar ve M60T tanklarıyla teröristleri bölgeden silen silahlı kuvvetler bu kez Milli savunma sanayinin göz bebeği olan SOM seyir füzesini kullanacak. SOM seyir füzesi (azami 250+ km menzilli) Türkiye’nin en ileri teknolojiyle geliştirdiği muharebe onaylı üst düzey bir silah olarak envanterdeki yerini aldı.

TÜBİTAK SAGE tarafından tasarlanmış, yüksek kesinlikli hava platformlarından atılabilen yeni nesil bir seyir füzesidir. Füze, ilk olarak, 4 Haziran 2011 günü İzmir Çiğli hava üssünde Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. kuruluş yılı kutlamalarında teşhir edilmiştir.

2006’dan beri tasarlanan füze, Türkiye’nin yerli imkanları ile, kuşbakışı 250(+) km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füzedir. Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’na yapacağı operasyon için artık sona yaklaşıldı. Savunma Sanayi uzmanı Turan Oğuz’un verdiği bilgilere göre: Bu operasyonda envantere giren yeni yerli ve milli silahların da ilk kez kullanılması bekleniyor. İlk kez kullanılan yerli si-lahlar: TRG-300 Kaplan füzesi (azami 120 km menzilli) Modernizasyonu yapılmış M60T tanklarımız 40 mm bomba atar monte edilmiş SARP UKSS (Uzaktan komutalı silah sistemi) L-UMTAS tanksavar füzesi Kargu Kamikaze IHA Teber 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir