Tsk Sicak Bölgeye Girdi Şimdi Onlar Düşünsün

Başkomutan Erdoğan’ın sözleriyle Fırat’ın doğusuna çevrilen gözler, TSK’nın “ters köşe” operasyonuyla dikkatleri başta bir bölgeye çevirttirdi. 20’den fazla savaş uçağının katıldığı, 165 km derinliğe inilen ve Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bu operasyonla, hem ABD’ye hemde terör örgütüne net mesaj verilmiş olundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Birkaç güne başlayacak” sözleriyle işaretini verdiği harekat öncesi hiç kimsenin beklemediği bir yere ve beklenmedik bir zamanda sürpriz operasyon yapıldı.Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) 20’den fazla savaş uçağının katıldığı harekatta sınırımızdan 85 kilometre uzaklıktaki Sincar’la 165 kilometre uzaklıktaki Karaçok Dağı bölgelerindeki terör hedefleri yerle bir edildi.

Hem Suriye’de hemde Irak’ta terörle samimi mücadele eden tek ülke olan Türkiye, operasyonun derinliği itibariyle Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Erdoğan’ın sözleriyle bir anda Fırat’ın doğusuna odaklanan ve bölgeye yığınak yapan terör örgütü PKK/YPG büyük bir şok yaşadı. Teröristleri ters köşe yapan TSK unsurları operasyon kapsamında 30’dan fazla terör hedefini ateş altına aldı. Bölge Irak’ın kuzeyinde ve Kuzey Suriye’ye açılan stratejik bir öneme sahip. İkinci Kandil yapılmaya çalışılan Sincar ve lojistik hatlar üzerinde bulunan Karacak Dağı nokta atışı bir operasyonla vuruldu.

Karaçok Dağı, Mahmur Kampı’na yakın bir noktada. Bu harekat ile hem örgütün yeni sistemi dağıtıldı hem de Irak kuzeyinde yeni Kandil yapılanmaları ile Suriye kuzeyi boyunca terörist yığınaklanma ve yeni terör kamplarına izin verilmeyeceği vurgulanmış oldu. Karaçok Dağı’na yönelik harekât, ABD’nin Erbil’deki Hariri Askeri Hava Üssü’nden Suriye kuzeyine uzanan ikmal yolu boyunca tesis ettiği ileri üslerinin biraz gerisinde bulunan  PKK depolarına düzenlendi. Türkiye, bu operasyonla teröristle ortaklık yapan ABD’ye de terörle mücadele kararlılığının sorgulanamayacağını bir kez daha altını çizerek göstermiş oldu. 20’den fazla savaş uçağının katıldığı operasyonda, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye sınırından 165 kilometre derindeki Karaçok Dağı vuruldu. TSK, terör örgütüne her yerde operasyon yapıp vurabileceği mesajını bir kez daha verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir