Türkiye geleceğimizi belirleyecek

Ülkesinde bir süredir yaşanan krize ilişkin Euronews’tan Anelise Borges’e konuşan devlet başkanı Maduro, Avrupa Birliği’nin (AB) Guaido’yu tanımakla ‘çok büyük bir hataya düştüğünü’ söyledi ve “Amerika Birleşik Devletleri dünyada tek bir hedefe odaklanıyor; Venezuela’yı yok etmek, Venezuela’yı sömürmek, devrimi yok etmek. Başaramadı ve başaramayacak” ifadelerini kullandı.

Ülkenin geleceği, ABD ile ilişkiler ve muhalefetin konumuna ilişkin çeşitli konu başlıklarına değinilen röportaj şu şekilde: Maduro, gelen bir soru üzerine ülkesindeki durumu şu sözlerle özetledi: “Bir ülkede iki devlet başkanı olması mümkün değil. Venezuela’da ülkenin siyasi kurumlarına ve anayasaya göre halk oyu ile seçilen tek bir başkan var; o da burada karşınızda oturan mütevazi işçi Nicolas Maduro Moros. Şu anda bir darbe girişimi mevcut, ancak başarısızlıkla sonuçlandı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin başının altından çıktı.

Rusya, Türkiye, Çin gibi güçlü müttefiklerinizin Venezuela için önemi nedir? Yani sizin tarafınızda oldukları, sizi destekledikleri için onlara müteşekkir misiniz?” sorusuna Maduro’nun yanıtı şu şekilde oldu: “Sadece Venezuela için değil, bu ülkeler tüm dünya için önemli. Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir siyasi güç olmasının yanı sıra, 21. yüzyılın en büyük ekonomik güçlerinden. Başka ülkeler üzerinde egemenlik ve neo-sömürge ilişkisi kurmaya çalışmadan, şantaj yapmadan, imparatorluk kurmadan da çok büyük bir güç olunabileceğini kanıtlamış bir ülke.

Çin ile son 15 yılda kalkınma ve ekonomimiz için çok faydalı olağanüstü bir işbirliği, stratejik ortaklık, karşılıklı saygı ve çıkar ilişkisine sahibiz. Rusya’yla da aynı şekilde. Rusya bugün uluslarası sahnedeki en büyük oyunculardan biri. Birinci sınıf siyasi, ekonomik ve askeri güç. Başkan Putin ile de yakın işbirliğimiz var. Bu iki güce ek olarak Türkiye, Hindistan, İran ve Güney Afrika gibi ülkelerin insanlığın geleceğini belirleyeceğine inanıyorum. İnsanlığın geleceği Amerikan imparatorluğuna diz çökmüş kişiler olmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir