Türkiye ile bir savas

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD’nin Suriye’de sergilediği tutumundaki çelişkilerin artık sürdürülemez olduğunu belirttive te*rör örgütü P-KK/P-YD’ye verdiği desteğin NATO ülkeleri arasında doğrudan bir savaşa sebep olabileceği uyarısında bulundu.Financial Times gazetesi, ABD’nin Suriye’de sergilediği tutumundaki çelişkilerin artık sürdürülemez olduğunu vurguladı.

ABD’nin başlangıçta te*rör örgütü P K K/P Y D’yi desteklediğini fakat bunun Türkiye’nin tepkisini çektiğini ifade eden gazete, “Sahadaki en ufak bir hesaplama hatası, NATO üyeleri arasında doğrudan savaşa neden olabilir” açıklamasında bulundu.

Financial Times, ayrıca şu değerlendirmelere yer verdi:“Moskova’nın bu karmaşa içindeki kana bulanmış yatırımının zararını nasıl telafi edeceğini bile görmek güç. Geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zafer ilan edecek kadar kendinden emindi. Ancak Suriye şu an yönetilemez bir halde ve hayatta kalabilmesi, Moskova ve Tahran’a hiç olmadığı kadar bağlı.”

“Bu patlamaya hazır ortam içinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararı olumlu, ancak yara bandı olmaktan öteye geçemiyor ve o bandın ne kadar yapıştığı da meçhul. Uluslararası bir forumun kabul edeceği daha uzun süreli bir ateşkes olmadığı sürece, bu karar tansiyonu düşürmekte çok az etkili olur.”“Tüm bunlar, iç savaşın 7. yılında Suriye’den geriye kalanları da bölgesel bir yangın yerine dönüştürme tehlikesi taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir