Türkiye’den toprak istiyorlar! Suriye’den cevap aldılar.

Katl Beşar Esed’in danışmanı Buseyna Şaban konuştu.

Kürtlere özerklik konusunda açıklamalarda bulundu.

Buseyna Saban Moskova Valday tartışma kulübünde soruları yanıtladı.

Şam yönetiminin kürtlere özerklik yaklaşımını açıkladı.

Katl Beşar Esed’in danışmanı Buseyna Şaban, Kürtlere özerklik verilmesinin Suriye’nin bölünmesi anlamına geleceğini, dolayısıyla bunun mümkün olmadığını vurguladı. Moskova’da Valday Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen bir konferansta basına açıklamalarda bulunan Şaban, Şam yönetiminin Kürtlere özerklik verilmesi konusundaki yaklaşımını anlattı.

Suriye yasaları eşittir” Özerkliğin Suriye’nin bölünmesi anlamına geleceğini ve ülkenin bölünemeyeceğini söyleyen Şaban, “Suriye’de Ermeniler, Kafkaslar, Türkler, Hristiyanlar ve daha niceleri yaşıyor. Suriye, tüm bireyler için bir eritme potasıdır ve tüm bireyler Suriye yasaları karşısında eşittir” ifadelerini kullandı.

Eski PYD elebaşıi Salih Müslim’de “Bu şartlar altında, şu günlerde, rejim güçleriyle böylesi bir ittifak mümkün değil, elbette.” şeklinde konuştu. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yılın sonunda ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamış, açıklamanın ardından YPG ile Esed rejimi arasında görüşmeler sıklaşmıştı.

YPG’nin bir dönem Türkiye’den de toprak istemesi gündeme gelmişti. Bu iddialarını Fırat kalkanı harekatı ile altüst eden Mehmetçik onlara güzel bir ders verdi. Gerektiğinde gene vermeye hazır ve nazır durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir