Türkiye’ye doğru konvoylarla harekete geçtiler

Rus Genel Kurmay Başkanı’nın verdiği istihbarat raporu şaşkınlık oluşturdu. Ortadoğu’da hareketli günler yaşanıyor. Rus istihbaratının elde ettiği bilgilere göre; Fırat’ın doğusundan Irak ve Türkiye’ye doğru hareket eden konvoylar tespit edildiğini açıkladılar. Suriye’de Türkiye ile ortak hareket eden Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, dünya gündemine oturacak açıklamalarda bulundu. Başkan Valeriy Gerasimov, Irak ve Türkiye’ye Suriye’nin doğusundan tırlar ile taşınan malzemeler tespit ettiklerini içeriğinin yaptıkları soruşturma sonrası tespit edildiğini bildirdi.

Suriye ve Kuzey Irak’tan onvoylarla petrol taşındığını tespit ettiklerini ifade etti. Genelkurmay Başkanı Valeriy’nin açıklamalarına göre; Amerika Birleşik Devleti ve koalisyon güçlerinin hakimiyeti altından bulunan bölgelerden Irak ve Türkiye’ye düzenli olarak petrol tankerlerinin gittiğini ileri sürdü. Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, petrol ticaretinden kazanılan paraların DEAŞ terör örgütü mensuplarının finansmanı için harcandığını iddia etti. Açıklamalarını sürdüre Valeriy Gerasimov, PKK/YPG terör örgütüne yardım eden ABD’nin bölgede Kürt devleti kurmak istediğini ve bu devletin Şam’dan bağımsız olacağını ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov şu açıklamalarda bulundu:”Suriye’nin doğusundaki vaziyet, kötüye gidiyor. ABD Fırat’ın doğusunda bir Kürt devleti kurmak istiyor ve bunun Şam’dan bağımsız olmasını istiyor. Şu anda , Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu adını verdikleri yapı için hükümet kuruyorlar. ABD aynı zamanda Kürtlere silah ve askeri teçhizat tedarik ediyor ve Kürtlerin Arap ailelere karşı zor kullanmasına da göz yumuyor.” Türkiye’nin ise bölgede yaşanılan oluşumlara verilecek her türlü desteğe karşı askeri yaptırım uygulayacağı konusunda açıklamada bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir