Türklerden beklenen geri adımı onlar attı

Abede’nin yaptırım kararları ile burun buruna kalan Türkiye’nin s400 krrizinin tarafı olması için çabalayan çevreler etrafı tam sarmış vaziyettedir. Kremlin’de s’400’lerin satışını biran önce sonlandırılmasını beklerken tarafların geri adım baskısı tazeliğini

her an korumaya devam ediyor.

Türkiye’nin geri adım atmasını beklerken başka taraftan alım ile ilgili şok bir karar geldi

ABD ELİNİ AVUŞTURUYOR

Hindistan, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerinin yerine ABD’den Patriot almak için görüşmelere başladı.Geçen yıl Rusya ve Hindistan, ABD’nin Yeni Delhi’ye yönelik yaptırım tehditlerine karşın S-400 anlaşması imzaladı.

5 milyar doları aşan bir rakam 5.4 milyar dolar değerinde olduğu söylenen anlaşma, Hindistan’a 5 adet S-400 bataryası gönderilmesini öngörüyordu.ABD, Rusya yapımı bir hava savunma sistemi alması halinde Hindistan’ı, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) üzerinden cezalandırmakla tehdit ediyordu.

Bu tehditler işe yaradı. Hindistan geri adım atarak S400’lerden vazgeçti.Hindistan Patriot alacak Dün Hintli yetkililer Patriot ve THAAD füzeleri için ABD ile ciddi ilerleme kaydettiklerini açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir