Türklere Avrupaya gitme fırsatı

AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması imzalanmasından sonra AB’nin Türkiye’ye uygulayacağı vize serbestisi sözünü yerine getirmemişti. Türkiye, bu konuda her fırsatta eleştirisini AB’ye yapıyordu. AB’den vize muafiyeti ile ilgili son dakika Türkiye açıklaması geldi. Peki Türk vatandaşlarına vize serbestisi geliyor mu? Vize muafiyeti ne zaman. Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarına vize muafiyetiyle ilgili açıklama yaptı. AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, “Türkiye’nin 72 kriteri tamamlamasına çok az kaldı” dedi.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Vize Serbestisi Anlaşması tüm AB ülkelerini kapsamıyor. Danimarka, İngiltere ve İrlanda vize serbestisi anlaşmasının dışında kalan ülkeler. İngiltere ve İrlanda AB’nin özgürlük, güvenlik ve adalet alanlarında farklı kurallara tabi olduklarından, AB’nin vize politikası ve geri kabul anlaşmaları bu iki ülkeyi bağlamıyor. Danimarka ise Schengen üyesi ülkeler arasında yer alıyor ve vize anlaşmalarının tarafı.AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, ‘Türkiye’nin 72 kriteri tamamlamasına çok az kaldı’ dedi.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hususi, ticari, turistik ya da ziyaret amacıyla İngiltere ve İrlanda dışındaki AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek ve 90 gün süreyle bu ülkelerde bulunabilecek.

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, “(Türk vatandaşlarına vize serbestisi) Yerine getirilmesi gereken 72 kriteri tamamlamaya çok yakınız. Türk yetkililer kriterleri en kısa sürede tamamlama konusunda kararlı.” dedi. Ülkenizle gurur duyabilirsiniz” AB Komisyonu Üyesi Bulc ise, “Havacılık sektöründeki kapasitesiyle küresel bir lider haline gelen ülkenizle (Türkiye) gurur duyabilirsiniz. Özellikle rekor sürede inşa ettiğiniz bu inanılmaz yeni havalimanıyla birlikte İstanbul, havacılık alanında bölgesel bir merkez oldu” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir