Ünlü Oyuncudan A-ç-ıklama

Ünlü Oyuncu Müslüman Olmadığını Açıkladı Bakın Kim O İsmi Duyunca Şok Olucaksınız Peki Ünlü İsim Neden Böle Bir Açıklama Yaptı Ünlü tiyatrocu 8 yıl önce katıldığı televizyon programında ‘Ben Müslüman değilim’ demişti…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Doğu ve Güneydoğu’daki operasyonlar için ‘Sizler nasıl insansınız, nasıl Müslümansınız’ diye hakaret eden tiyatrocu Lale Mansur 8 yıl önce katıldığı TV programında Müslüman değilim demişti…

İnanmıyorum, o yüzden Müslüman değilim. Bize din dersinde namaz kılacaksın, oruç tutacaksın, 5 şartı var falan öğrendik. Bunları yapmayan bir sürü insan ben Müslümanım diyor. Nereden Müslüman oluyor anlamadım. Ama kendini öyle zannetmek hoşuna gidiyor herhalde diyeceğim yok…

Lale Mansur AK Parti’ye hiç oy vermediğini asla da vermeyeceğini canlı yayında söylemişti. Mansur ‘Hiç bir zaman AKP’ye oy vermedim ve vereceğim de yok.

Çok şükür Baskın Oran çıktı ve bu zorluktan bizi kurtardı geçen sene. CHP’ye günahımı bile vermem. Bu kadar antidemokratik… Sosyal demokrat mı? Hiç, alakası yok’ şeklinde konuşmuştu…

Lale Mansur kimdir?

Lale Mansur, 1956 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. . Babası emekli korgeneral Daniyel Yurdatapan, annesi Suzan Hanım’dır. Abisi müzisyen Şanar Yurdatapan’dır. “Oktay Tuğrul Bağcı” ve Onur adlarında iki abisi daha vardır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde uzun yıllar baş balerin olarak görev yapan sanatçı, ilk olarak 1992 yılında, BBC için çekilen Childhood belgeseli ile oyunculuğa başladı. James Runcie tarafından yönetilen Childhood, ünlü yazar Yaşar Kemal’in hayatını konu alıyordu.
Los Angeles’da bulunan Eric Morris Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk, İstanbul’da ise diksiyon eğitimi alan Mansur, 1992 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Düş Gezginleri’nde yer aldı. Usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın kamera arkasına geçtiği film, başarılı oyuncuya Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal ödülü kazandırdı.

1993 yılında Şerif Gönen imzalı Amerikalı filminde Şener Şen ile beraber başrolü paylaşan Mansur, 1995’de Ömer Kavur’un yönettiği Cemile ve 1997 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Nihavend Mucize adlı filmlerde rol aldı.

Sinemanın yanı sıra televizyon dünyasında da karşımıza çıkan başarılı oyuncu aralarında Çatısız Kadınlar, Şaşıfelek Çıkmazı, Hatırla Sevgili ve Kavak Yelleri’nin de bulunduğu pek çok dizide rol aldı. Özellikle Hatırla Sevgili’de canlandırdığı Nezahat Hanım rolüyle eski popüleritesini tekrar yakalamayı başaran Mansur, eski eserlerini bilmeyen yeni nesille de böylece tanışma imkanı yakaladı.

2009 yılında çekilen ve yönetmenliğini Tolga Öztorun’un gerçekleştirdiği hayvan haklarının korunması hakkındaki kısa film Ezber’de kamera karşısına geçen Mansur, hayvan hakları konusundaki duyarlılığını böylece izleyicileriyle paylaşma fırsatı yakaladı.

Lale Mansur ile Şanar Yurdatapan kardeşler, Galip Ali Paşa Rızvanbegovic’in oğlu, Osmanlı paşası Mehmet Ali Paşa’nın soyundan geliyor. Saraybosna’da çok sayıda arazinin ve emlakın sahibi Mehmet Ali Paşa’nın malları 1948’de millileştirilmiş. Emekli Korgeneral babaları Daniyel Yurdatapan’ın da sonuçlandıramadığı ‘hak arayışları’nı çocukluktan beri, ‘gelecek, ‘ha geldi ha geliyor’ diye sürdürmrkteler.

Lale Mansur, 2010 yılında Kubilay Tuncer’in yazdığı tiyatro oyunda, Yeşim Büber ile beraber sahne aldı.

Lale Mansur,1975 yılında ilk evliliğini 19 yaşındayken ünlü müzisyen Attila Özdemiroğlu ile yaptı. 1980 yılında ise ikinci evliliğini orkestra şefi Cem Mansur ile yaptı. Çocukları yoktur.

Lale Mansur, 2013 yılının başında TRT1 ekranlarında gösterime giren “Beni Böyle Sev” adlı dizide rol almıştır.

Lale Mansur, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Ödülleri :
2003 – 15. Ankara Film Festivali, “Karşılaşma” En İyi Kadın Oyuncu ödülü
1992 – 29. Antalya Film Şenliği, “Düş Gezginleri” En İyi Kadın Oyuncu ödülü
2002 – 7. Sadri Alışık Ödülleri, “O da Beni Seviyor” En İyi Kadın Oyuncu ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir