Üst araması yapan iki polisten beklemeyen hareketler

Olay İstanbul’da gerçekleşti, gece bekçiliği görevi yapan;

Kartal ilçesinde ir-an uy-ruklu şahsa üst araması yaparken,

Kimlik kontrolü esnasında polislerin cüzdanda ki 2 bin 900 lirayı aldıklarını iddia etti.

Akabinde adliyeye sevk edilen polisler de-lil karartma ve kaç-ma şüp-heleri bulunduğu gerekçesiyle tu-tuklandı. İstanbul Kartal’da, 30 Aralık 2018’de gece bekçiliği yapan yabancı uy-ruklu H.A., cadde üzerinde kimlik kontrolü yapan polis memurları tarafından durduruldu. Kimlik kontrolünün ardından, H.A.’nın üstü arandı. İddiaya göre H.A., polisler tarafından kimlik kontrolü yapılıp, üstü arandıktan sonra cüzdanının arasındaki 2 bin 900 li-ranın olmadığını fark etti. Kendisini durduran, daha sonra ekip arabasıyla oradan ayrılan resmi kıyafetli 2 polisin parasını almış olduğunu düşünen H.A. polis memurlarından şikayetçi oldu. İDDİAYA GÖRE PARASI OLMADIĞI SÖYLENİNCE GÖZ-ALTINA ALINDI: Gece bekçisi olarak çalışan H.A.’nın şikayeti etmesi üzerine yaklaşık 1 buçuk ay sonra göz-altına alınan polis memurları Y.D. (25) ile M.A. (37) 7 Şubat’ta polis eşliğinde Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürüldü. İfadelerinin ardından polis memurları Y.D. ve M.A. “ikna suretiyle irtikap” su-çundan tu-tuklanmaları talebiyle Ana-dolu Sul-h Ce-za Hakimliğine sevk edildi.

ŞÜPHEDEN ÖTÜRÜ DURDURUP ARADIK DENDİ: Sözcü gazetesinin haberine göre; hakimlikteki sorgusunda şüp-helendikleri için kimlik sorduklarını ve yaptıklarının olağan kontrol olduğunu anlatan polis memuru M.A., “Cadde üzerinden aşağı doğru giderken şahıstan şüp-helendik. Durdurduk ve kimliğini aldık. Ekip arkadaşıma şahsın üzerini aramasını söyledim. Arkadaşım indi, üst aramasını yaptık. Şahsın bana vermiş olduğu her şeyi geri verdim. Bu kontrol, rutin bir kontroldü. Amirlerimiz Whatsapp grubundan bize üst araması yapmamızı söylediler. O anda elimizde arama kararı olup olmadığını hatırlamıyorum. Bize belgelerini uzattı, inceledik. Herhangi bir olumsuzluk görmedik. Bana ne verdiyse onlara baktım. Ondan özellikle bir şey istemedim. Böyle bir su-ç işlemedim” dedi. CÜZDAN KONUSUNDA HATIRLAMIYORUM: Söz konusu bölgede her gün kontrol yaptıklarını söyleyen polis memuru Y.D. ise, “Üzerime atılı su-çlamayı kabul etmiyorum. Ben mesai arkadaşımın müştekiden cüzdan isteyip istemediğini hatırlamıyorum. Kamera görüntüsünü izledim. Olayı hatırlamadım. İzlediğim kadarıyla olan şeyi konuşuyorum” ifadelerini kullandı.

Şüp-heli polislerin avukatı da müvekkillerinin görevlerinin başında olduğunu söyleyerek, “Müşteki ‘Bu paranın polisler tarafından alındığını düşünüyorum’ şeklinde beyanda bulunmuştur. ‘Alınmıştır’ şeklinde beyanı yoktur. Gece bekçiliği yapmış birinin cebinde 2 bin 900 li-ranın varlığını düşünmemiz ve şüphe etmemiz gerekir. Varlığını kabul etsek dahi bu para önce mi düştü, sonra mı düştü? Teşhis tutanağına göre müşteki müvekkillerimizi teşhis edememiştir. Yasa dışı gelen müşteki geldiği şekilde İr-an’ın dağlarından canını ortaya koyarak gidecek ya da Türkiye’de bir su-ç yükleyerek gitmek isteyecektir. Polise böyle bir şey yapmak çok kolaydır. Tu-tuklama talebinin ölçüsüz olduğunu düşünüyoruz. İddia edilen olayın tarihi 30 Aralık 2018’dir. Halen müvekkillerimiz görevlerinin başındadır. Serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” dedi. 2 POLİSTE YAKALANDI: Şüp-heliler Y.D. ve M.A.’nın üzerlerine atılı “ikna suretiyle irtikap” su-çunu işlediklerine dair kuvvetli su-ç şüphesinin bulunması, delillerin henüz toplanmamış olması ve ce-zanın üst sınırı dikkate alınarak delil karartma şüphesinin bulunmasını gerekçe gösteren Su-lh Ce-za Mah-kemesi hakimi, şüp-helilerin kaçma şüphesinin bulunduğunu belirterek tu-tuklanmalarına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir