Uyumadan önce bu 4 kelimeyi söylerseniz, tüm günahlar bağışlanır ve cennetin

Eğer Uyumadan Önce Bu 4 Kelimeyi Söylerseniz, Tüm Günahlarınız Bağışlanır ve Cennetin Dua, kulun bütün benliği ile Allah’a yönelerek ondan istek ve dilekte bulunması anlamına gelmektedir. Dinde duanın yeri oldukça önemli ve kıymetlidir. Hz.Muhammed’de bir çok hadisi şerifinde duanın öneminden bahsetmiş ve özellikle geceleri edilmesi gereken duaları müslümanlarla paylaşmıştır. Aynı zamanda Hz. Muhammed duanın hayatımızdaki öneminden bahsetmek için ‘Dua ibadetin ta kendisidir’ diye buyurmuştur.

Dinimizde de büyük bir anlam ve öneme sahip olan dua kul ile Allah’ın arasındaki bir diyalogtur ve ibadetlerin en büyüğü olarak kabul edilmiştir. Özellikle de gece yatmadan önce okunması gereken dualar bulunmaktadır. Hz. Muhammed’in de gece okunmasını önerdiği dualar mevcuttur. Peki yatmadan önce okunması gereken dualar nelerdir?
Bir rivayete göre Hz. Muhammed, Hz. Ali’ye Şu 5 şeyi yapmadan yatma diye buyurmuştur. Yatmadan önce yapılması gerekilen şeyler ise şunlardır :

1. Kur’ân-ı kerîmin hepsini okumak,

2. 4000 dirhem sadaka vermek,

3. Kâbe’yi ziyaret etmek,

4. Cennette yerini hazırlamak,

5. Küs olduğun biriyle barışmak.

Bunun üzerine Hz. Ali, Hz.Muhammed’e bu nasıl olur? diye sormuş, Hz. Muhammed’in yanıtı ise şu olmuştur : 3 kere İhlâs okumak, Kur’ân-ı kerîmi hatmetmek gibidir. 4 Fâtiha okumak, 4000 dirhem sadaka vermeye eşittir. demiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir