Yeni askerlik sistemi 2 yıllık mezunlar astsubay..

Yeni askerlik sistemimiz belli olmaya başladı.

Askerde kalabilecek gençlerimiz artık hemde 2 yıllıklar,

2 yıl okuyanlar astsubay, 4 yıl mezunlar ise yedek subay kalabilecek.

İşte yeni askerlik sistemi… Bedelli askerlik ücreti ne kadar? Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemi hakkında son şekli veriliyor. Meclis’ten çıkan kanunla bedelli askerlik 15 bin lira oldu. Yaklaşık 600 bin kişi bedelli askerlik yaptı. Celp döneminde, bedelli askerliğe başvuranlar 21 gün süreyle görev yaptı. SORUNLAR ARTIK KÖKTEN ÇÖZÜLECEK: Bedelli askerlik sorunu kökten çözülüyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan çalışmayla bedelli askerlik, dönemlik değil düzenli hale getirilecek.

YAŞ SINIRI KALKIYOR HER YAŞTAN BEDELLİ OLUNABİLECEK: Bedelli askerlik yapmak isteyenlere yaş sınırı olmayacak. 20 yaşındaki herkes bedelli askerlikten faydalanacak. EĞİTİM SÜRESİ KISALIYOR 1 AY: Yeni yeni askerlik sistemde 1 aylık eğitim süresi olacak. Bedelli yapmak isteyenler 1 aylık eğitimin ardından, ücreti yatırarak evinin yolunu tutacak. ÜCRETLER İSE HENÜZ NETLEŞMEDİ TAM OLARAKTAN: Bedelli askerlik ücretiyle ilgili konu ise henüz net bir rakam bellirlenmedi.

2 YILLIK MEZUNLAR ASTSUBAY OLABİLECEK: Bedelli yapmayıp askerde kalmak isteyenler için, 2 yıllık mezunu olanlar astsubay, 4 yıllık mezunları ise yedek subay olabilecek. ASKERLERE İSE ASKERİ ÜCRET VERİLECEK: Lise mezunları için ise 9 ya da 12 aylık bir askerlik süresi olacak. Eski sistemden farkı ise lise mezunlarının asgari ücret karşılığı görev yapması olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir