YSK’da ret oyu kullanan 4 üye direniyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 7 oya karşın 4 oyla alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmiş ve kısa bir açıklama yapılmıştı. Karara sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti meclis toplantısında 7 ret oyu veren YSK üyelerine çete diyerek çok ağır bir şekilde hakaret ve suçlamalarda bulunmuştu.

YSK dün yaptığı bir açıklama ile İstanbul kararının gerekçeli kararının bugğn için açıklanacağı bildirilmişti. İstanbul kararında iptal ve yenileme istemi oyu kullanan 7 YSK üyesi gerekçelerini tamamlarken oylamada ret oy kullanan 4 üye ise henüz şerh yazılarını tamamlamadı. Bugün verilmesi gereken karar gene ertelendi.

4 RETÇİ YSK ÜYESİ DİRENİYOR

YSK’nın iptal ve yenileme kararı 7 üyenin tamamımın gerekçe yazılarının içerdiği 200 sayfanın üzerinde olduğu belirtilen gerekçenin açıklanması için 4 muhalif üyenin şerhlerini yazmalarının beklendiği belirtiliyor…

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararın yazımını tamamladığı bildirildi.Ancak karara muhalif olan üyelerin muhalefet şerhlerini yazmadıkları ve bunlarında da tamamlandıktan sonra gerekçeli kararın kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

İstanbul gerekçeli kararın 200 sayfanın üzerinde olduğu öğrenilirken, muhalefet şerhlerinin yazımı ise bir iki gün daha sürebileceği belirtiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı 4’e karşı 7 üyenin oyu ile alındı. Karar sonrası CHP, HDP, İYİ Parti, SP seçimin yenilenme lehine oy kullanan 7 Yüksek Seçim Kurulu üyesini suçlamışlardı. CHP söz konusu 7 üye için çete kelimesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir