Yumurtaları ne kadara satıyorsun? diye sordu.. Ve..

“Yumurtaları ne kadara satıyorsun?” diye sordu.” Yaşlı adam cevap verdi, -“Tanesi 1 lira hanımefendi” deyince, -“5 liraya 8 yumurta alacağım, yoksa gideceğim. ‘ ‘
Yaşlı satıcı şöyle cevap verdi: -“Gel istediğin fiyata al. Belki de bu iyi bir başlangıç olur çünkü bugün tek bir yumurta bile satamadım” Yumurtaları aldı ve kazandığını (!) hissederek çekip gitti.

Süslü arabasına bindi ve arkadaşıyla lüks bir restorana gitti. Orada, o ve arkadaşı, istedikleri her şeyi sipariş ettiler. Biraz yediler ve sipariş ettikleri birçok şeyi de yemeden bıraktılar. Sonra hesabı istedi. Fatura ona 150 TLye mal oldu. 200 TL verdi ve üstü kalsın dedi. Mesele şu ki, Neden her zaman muhtaç olanlardan satın aldığımız zaman güç bizde oluyor? Ve neden biz ihtiyacı olmayan insanlara karşı cömert olduk?

Bir yerde okumuştum; Babam, ihtiyacı olmasa bile yüksek fiyatlarla fakir insanlardan basit ürünler satın alırdı. Bazen onlar için gereksiz şeyler alırdı pazarlık yapıyormuş gibi onlara belli etmeden fazladan para öderdi. Bu rol beni endişelendirdi ve ona, -“Neden böyle yapıyorsun.?” diye sormuştum. Babam şöyle cevap vermişti : -” Bu, insanların onurunu kırmadan, yapılan yardımdır. **Hayatta; iyi insanlarla, Allah korkusu, kuldan utanması olan insanlarla karşılaşmanız dileği ile..

Sizlerde farkındalık oluşturmak adına ve kendi öz insanımıza sahip çıkmak adına ibretlik yazımızı sevdiklerinizle muhakkak payIaşınız. Yabancı markalara harcadığımız avuçlar dolusu parayı zerre düşünmezken anadolu insanımıza, gariban insanımıza hakkını vermek zorumuza gitmesin empati yapalım halden anlayalım payIaşmanız ve farkındalık oluşturmanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir