Zam miktarları da gün yüzüne çıktı

Vatandaşlarımızın merakla beklediği zam miktarları da netliğe kavuştu. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşımız temmuz ayında yapılacak olan maaş zam oranları ile Ramazan Bayramı ikramiyelerini öğrenmek istiyordu. Çokça emeklinin merak ettiği o rakamlar netlik kazanmaya başladı bile. Peki kim ne kadar zam alacak, İkramiye oranları yüzde kaç olarak yansımış olacak? Tüm bu sorular ve daha fazlasının cevabı detaylarda.

Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak zamları bekliyor. Hem Ramazan Bayramı ikramiyesi hem de temmuz zammından yararlanacak emekliler bu yazı kazançlı geçirecek. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisine oluşacak enflasyon oranına göre yüzde 6.7 zam yapılması bekleniyor.

1.702 TL OLACAK ESNAS İÇİN EN DÜŞÜK MAAŞ : Buna göre en düşük emekli maaşı esnaf için 1.702 TL, 2000 yılı öncesi emekli olanlar için ise 1.940 TL’ye çıkacak. YÜZDE 6.7 SSK – BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN ORANI: Türkiye’de yaşayan emekliler için Temmuz zammı adım adım yaklaşırken, bu süreçte vatandaşlar da intenet üzerinden araştırmlarını hızlandırmaya başladı.Yaklaşık 9 milyonSSK ve Bağ-Kur emeklisi zam oranını gösterecek ilk 6 aylık enflasyon verisini merakla bekliyor.

Bu tahmin gerçekleşirse, en düşük emekli aylığı bin 200 lirayı bulacak.Merkez Bankası’nın son anketinden bu yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon, yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı için yüzde 6.7 tahmini çıktı.

BAĞKUR ESNAF EMEKLİ MAAŞI EN DÜŞÜK NE KADAR OLACAK: Eğer Temmuz zammı yüzde 6.7 olursa, en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı bin 595 liradan bin 702 liraya çıkacak. SON DURUM BAĞKUR TARIM EMEKLİ MAAŞINDA : Bağ-Kur tarım emeklilerinde de halen bin 189 lira olan en düşük aylık yüzde 6.7 artışla bin 269 liraya yükselecek.

SSK’lılarda ise en düşük aylık 2000’den önce emekli olanlarda bin 818 liradan bin 940 liraya, 2000’den sonra emekli olanlarda bin 125 liradan bin 200 liraya ulaşacak.Kesin zam oranları 3 Temmuz’da öğrenilecek. Aynı ay içerisinde zamlar emeklilerin hesabına yatırılacak.

PEKİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE DURUMDA: 12 milyondan fazla emeklinin yararlandığı emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl toplamda 2 bin TL olarak verildi. 2019 yılında Ramazan bayramında 1000 TL ve Kurban Bayramında da 1000 TL olmak üzere maaşlarla birlikte vatandaşların hesaplarına maaşları ile birlikte yatırılacak. 2019 yılında bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı belli olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir